ALS(Amiyotrofik Lateral Skleroz)

 

ALS yani amiyotrofik lateral skleroz, ilerleyici bir sinir sistemi hastalığıdır.Hastalık motor sinirlere etki yapar. Motor sinirler beyinden omuriliğe, oradan kaslara giderek hareketlerimizi istem dışı düzenler.

Bu hastalık motor sinirleri etkileyerek kas hareketlerini yapmamıza engel olur. Hastalığın ileri evrelerinde felç(inme) gelişir. Buna rağmen akli yetenekler etkilenmez. Hastalığın adının anlamı omurilikte kasları besleyen yan (lateral) taraftaki sinirlerin zarar görmesiyle kasların beslenememesi ve katılaşmasıdır.

Belirtileri;

Hastalığın başlangıç belirtileri çok hafif olduğundan çoğu zaman farkedilmez. Hastalık özellikle kol ve bacaklarda olmak üzere kas güçsüzlüğü şeklinde başlar. Konuşma, çiğneme ve nefes alma etkilenir. Yutmanın bozulması sonucu, ağızda tükürük birikmesi de konuşma zorlaşır.

Kaslar sinirler tarafından uyarılmadığından yapısı bozulur ve iş görmez hale gelir. Kol ve bacaklar incelir.El ve ayak kaslarında seyirme ve kramplar olabilir. Kişi kol ve bacaklarını isteği doğrultusunda kullanamaz. Kontrolsüz ağlama ve gülmeler olabilir.

Başlangıç belirtileri her hastada farklı seyreder. Kimi hasta halının saçaklarına takılıp, tökezlemeye başlar; kimi hasta eşyaları kaldırmakta zorlanır, kimisi de konuşurken kelimeleri yuvarladığını fark eder.

Kas zafiyeti önce bir kas grubundan başlar, yavaş yavaş diğer kas gruplarına yayılır. Kaslardaki iş görememenin derecesi ve hastalığın ilerleyişi hastadan hastaya değişir. Solunum kaslarının giderek daha fazla etkilenmesi ve buna bağlı solunum güçlüğü hastalıkta gelinen son aşama olur.

Tanı;

ALS nöroloji denen sinir hastalıkları uzmanlığını ilgilendiren bir hastalıktır. Hastalık pek çok kas ve sinir hastalığı ile karıştırıldığı için teşhis uzun zaman alabilir. Teşhiste MR ve elektromiyogram denen yöntemlerden, kastan parça alınarak değerlendirilmesinden ve kanın incelenmesinden yararlanılabilir. Elektromiyogram kasın etkinliğinin normal olup olmadığını gösteren bir testtir.

 

EPİLEPSİ